Produced to order

Paravan Industry is a mobile acoustic screen, designed to soundly close the space from ambient noise, has an aluminum frame and non-flammable mechanically resistant surface treatment. More

Product Description

The Industry partition is a mobile acoustic screen designed to acoustically enclose space from surrounding noise. It features an aluminum frame and a non-flammable, mechanically resistant surface finish. One side is sound-absorbing while the other is soundproof, ensuring its correct usage. For extreme mechanical durability requirements, we recommend a perforated sheet surface.

Variants of Industry Partitions

Partition in a metal frame with non-flammable surface finish.

  • Variant 1 - Standard version with one side sound-absorbing and the other side reflective with soundproofing effect. This means the partition is applied with the absorbing side towards the noise source, preventing sound transmission. It serves as a noise barrier.
  • Variant 2 - Double partition: partition with adjustable opening angle. Custom dimensions available.

Dimensions of Industry Partitions

Designation Width mm Height mm Thickness mm
Industry Partition 600-1000 1500 - 2000 60

Possible Uses

The Industry partition is intended for industrial applications where it is crucial to shield the source of noise or adjust acoustic properties in a specific area of space. By combining multiple partitions, it is possible to acoustically enclose noise sources or workstations efficiently. Noise isolation of the noise source is the most cost-effective solution for reducing noise levels.

Acoustic Properties

Acoustic Effect: The partition has an air sound insulation Rw = 29 dB

Installation: see here

Vlastnosti panelov z materiálu Ekosound Hard  /PET vlákno/
Hrúbka materiálu / Povrch
Panely Ekosound Hard sa vyrábajú v hrúbke 12 alebo 24mm. Po nainštalovaní  nie je potrebné ho čalúniť, natierať ani chrániť. 
Horľavosť - Reakcia na oheň
Panely Ekosound sú z PET vlákna.
Horľavosť: Ekosound v hrúbke 5-50mm a plošnej hmotnosti do 2500g/m2  je zaradený podľa STN EN 13501-1 do skupiny B S1,d0  ako neľahko horľavý.
Odolnosť voči vlhku
Vláknitý panel EKOSOUND Hard je vhodný aj do  vlhkého prostredia do 60% vlhkosti pri odvetrávanom priestore  a zabránenie kondenzácie vodných pár.
Mechanické vlastnosti
Materiál dosky je  pevný pružný a odolný voči opotrebeniu, je odolný voči nárazu a roztrhnutiu. Panely EKOSOUND  sú tvrdé a odolávajú mechanickému poškodeniu aj hrubej sile pri dodržaní určitých podmienok. Panely sa dajú formátovať na píle prípadne frézovať. Je možné ich skrutkovať na stenu.
Element thickness 50mm
Core material Minerálne vlákno - nehorľavé
Surface treatment Sklotkanina samson, Sklotkanina Akuglas
A problem Noise/echo in the room
Location on: In space (screens)
Designed for: Industry

Alternative products1