Moderné trendy sa akustiky dotýkajú možno najviac v oblasti domácnosti a domácich kín. Z doby, kedy boli miestnosti plné veľkého a ťažkého nábytku sme sa dnes posunuli k minimalizácií všetkého od nábytku po počet vecí, ktoré sa v priestore nachádzajú. Preto sa v domácnostiach a domácich kinách rapídne zvyšuje doba dozvuku, s ktorou v minulosti nebolo potrebné bojovať. Je preto nutné uvažovať aspoň o niektorých možnostiach minimalizácie tohto negatívneho javu.


Postup záleží hlavne na náročnosti poslucháča. Jednoduchšie je to v prípade poslucháča, ktorému stačí, ak sa v miestnosti potlačí echo a bude môcť bez problémov komunikovať s inou osobu. Náročnejší poslucháč, často milovník hudby by mal samozrejme prikročiť k náročnejšiemu riešeniu. Tu nastupuje vstupná analýza priestorov, meranie hladiny hluku a šírenia zvuku a výpočet presnej miery a typu produktov, ktoré je v priestore potrebné nainštalovať.

Ak si chcete dopriať zážitok z hudby a nechcete investovať do akustického návrhu, prinášame Vám zopár rád na výber a úpravu miestnosti pre posluch hudby

  • Skúste zvoliť miestnosť, ktorej pomery jednotlivých strán nebudú tvoriť celé násobky
  • faviconZvoľte aparatúru vhodnú k danému objemu miestnosti. V tomto prípade jasne platí, že niekedy nie je viac naozaj lepšia možnosť.
  • faviconUmiestnite reproduktory symetricky k osi posluchu v rovnakej vzdialenosti od poslucháča, tak aby jednotlivé osi vytvorili strany rovnostranného trojuholníka (stereo sústava).
  • faviconRepdoruktory nikdy neumiestňujte priamo k stene, snažte sa v prípade, že je to možné dosiahnuť vzdialenosť aspoň 1m.
  • faviconZvoľte do miestnosti akustické prvky podľa Vášho vkusu (AkufonSoundpix apod.).
  • faviconZvoľte vhodné závesy na okná, ktoré zabránia odrazom od sklených tabúľ.
  • faviconRovnomerne rozložte akustické prvky na stenách. Pokiaľ je to možné, dodržte symetriu.

Použitie materiálov pre domáce kino je náročné na estetické prevedenie v spojitosti s konečným účinkom. Nie je možné predpísať presný typ a umiestnenie obkladu, nakoľko každá miestnosť je iná. Rovnako iný je aj nárok samotného majiteľa na estetický vizuál.

Niekoľko základných tipov pre projektantov

  • V prípade, že sa snažíme potlačiť dozvuk vznikajúci z okolitých stien, máme niekoľko spôsobov, ktorými môžeme tento negatívny jav riešiť. Všeobecné riešenie ponúkajú panely Modular, ktoré je možné dodať v rôznych tvaroch, v rôznych rozmeroch a s možnosťou roznych povrchových úprav. Ak chcete v miestnosti zdôrazniť krásu dreva, je možné použiť panely Akufon. Estetickou variantou úpravy stien je aplikácia akustických obrazov Soundpix, alebo tehlu imitujúcej steny Brick Stone. Medzi inštalačne jednouché riešenie patrí ešte aplikácia tichej steny Silent Tex. V prípade, že chceme domáce kino odhlučniť od okolitých miestností, môžeme použiť produkt Soundshield alebo Sileum na zvýšenie nepriezvučnosti stien.
  • faviconRovnako ako pri stenách existuje aj pri riešení stropov v priestoroch domácností a domácich kín niekoľko možností potlačenia dozvuku. Medzi najjednoduchšie riešenia patrí aplikácia Kaziet, ktoré ponúkame v rôznych tvaroch, farbách a rozmeroch. Estetickou variantou je aplikácia Oblakov, čo sú v jednoduchosti znížené panely aplikované na stropy.
  • faviconNie vždy postačuje, ak potlačíme dozvuk na stenách a stropoch. V tomto kroku môžeme pristúpiť k inštalácii difúzerov, rezonátorov a basstrapov na potlačenie konkrétnych frekvencií. V prípade potlačenia nízkych frekvencií môžeme použiť Modular Basstrap, Basstrap RohBasstrap Stĺp, Rezonátor či Kmitavý panel.  

Dozvuk v priestore

Žiadna položka