Koľko panelov potrebujem na dosiahnutie dobrej akustiky?
Odpoveď na otázku nie je jednoduchá a závisí od viacerých parametrov. Pokúsím sa to vysvetliť.
1. Druh priestoru, ktorý je potrebné riešiť. Je rozdiel medzi kanceláriou a priemyslom alebo školskou jedálňou a HIFI posluchovou miestnosťou. Každý typ miestnosti ma normou predpísanú hodnotu aký by mal byť dozvuk v miestnosti. Dozvuk je ozvena a udáva sa sekundách. A práve táto hodnota určuje koľko potrebujem panelov aby som túto hodnotu aj dosiahol. Uvediem priklad.Kino alebo miestnosť vzduchotechniky vyžadujú nízku hodnotu dozvuku a preto sa zvyčajne obkladajú takmer celé s akustickými panelmi. Hifi posluchova miestnosť naopak musí byť upravená v celom spektre a panely musia byť citlivo vypočitané aby akustika bola dobrá.Tu je veľa panelov práve na závadu ako na prospech akustiky.
2. Rozdiel - medzi novostavaným objektom a dodatočne upravovaným priestorom. Pri tom prvom sa predpokladá dodržanie normy pri druhom sa hladá kompromis medzi možnosťami priestoru a cenou.
3. Design akuprvkov - Pri rozhodovaní aký typ panelov použiť je v prvom rade dôležitý design. Aj tak ale je potrebné poznať účinnosť panelov podľa typu a umiestnenia pri rozhodovaní. K tomu slúži obrázok kde sú porovnané typy panelov podľa účinnosti. V skratke najúčinnejšie sú zavesené stropné panely prip. paravany.Nie všade ale je možne aplikovať len tento typ panelov a preto výsledok je kompromisom potrebného a možného.
Prečítajte si aké % stien potrebujeme pokryť panelmi, aby sme dosiahli dostatočné tlmenie hluku v rôznych priestoroch.
Kancelárie
Panely v kanceláriách umiestňujeme na stropy aj steny.
Na oboch miestach potrebujeme mať pokrytých aspoň 30%
plochy.
Zasadacie miestnosti
V zasadacích miestnostiach je dôležité, aby ste sa bez problémov
počuli a nemuseli prekrikovať. Minimálne pokrytie plôch je 30%.
Ale ak sa dá, snažíme sa ísť aspoň na pokrytie 60% plochy.
Open space
Moderná kancelárie typu open space má veľa výhod no zároveň
aj problémy s akustikou. Tie sa často riešia akustickými paravánmi
na stôl alebo panelmi na strop. Ideálne je pokryť nimi celý strop.
Home office
Práca na homeoffice má z pohľadu akustiky veľkú výhodu:
ak pracujete zo zariadenej obývačky, častokrát stačí akustiku
len doladiť s 2-3m2 panelov napr. vo forme akustického obrazu.
Školské priestory
Pohodové vyučovanie v triedach dosiahneme panelmi umiestnenými
na strope na ploche aspoň 30% stropu. Ako doplnok môžeme použiť
aj akustické nástenky.
Školská jedáleň
V školskej jedálni stíšime deti aj tak, že zmenšíme hluk. Nebudú sa musieť
prekrikovať aby sa počuli. A na to potrebujeme pokryť 30- 40% plochy stropu.
Doplnkom môžu byť veselé dekorácie na steny pre deti.
Kultúrny dom
Akustika v kultúrnych domoch je dôležitá pre pohodlie hostí
a dobrý zvuk kapely. Ak sa akustika nerieši projektovo,
pokrývame ako prvú stenu oproti pódiu. Plocha panelov
tu závisí od veľkosti kultúrneho domu, preto pre bližšie určitenie
potrebujeme aspoň orientačné rozmery.
V prípade projektu sa riadime výsledkami akustickej štúdie.
Veľké haly
Veľké haly - sklady, výrobné haly, športové haly, telocvične,...
Pri týchto priestoroch neexistuje jednoduché odporúčanie,
ale treba sa riadiť akustickou štúdiou. Tá zohľadňuje intenzitu hluku
vo všetkých frekvenciách.
Design akuprvkov - Pri rozhodovaní aký typ panelov použiť je v prvom rade dôležitý design. Aj tak ale je potrebné poznať účinnosť panelov podľa typu a umiestnenia pri rozhodovaní.
Ak vieme aký typ panelov potrebujeme daľším krokom je vedieť koľko ich bude treba aby akustika bola dobrá. K tomuto nám slúži kalkulator,kde sú hodnoty našich panelov a Vy si ich zadávate do Vašej miestnosti a program Vám hneď prepočítava výslednú krivku dozvuku. Je potrebné vedieť,čím je dozvuk nižší tým spravidla je lepšia aj akustika - zjednodušene povedané. Je potrebné ešte uviesť,že na vlastnosti panelov nevplýva farba alebo typ tkaniny dôležitá je hrúbka panelu a rozmer. Rozmer sa ale prepočítava na m2 takže ostáva len hrúbka a typ panelu,ktorý uvádzame do kalkulačky pri zadávaní pre výpočet.
Postup výpočtu
1. Vyberáme typ miestnosti pre ktorú hľadame akustické riešenie . Je to preto lebo podľa noriem pre každu sa vyžaduje iná hodnota dozvuku čo je uvedené jednou alebo dvomi sivými čiarami na spodu každého grafu po zadaní rozmerov miestnosti.
2.Zadanie rozmerov je dôležité,kedže dozvuk je priamo úmerny objemu miestnosti. Po zadaní rozmerov program naráta plochy stien a stropv a podlahu.
3. Vedľa plochy stien je roztváracia kolónka kde sa nám ponuk materiál povrchu stien a podlahy,ktoré vyplníme.
4. To isté spravíme aj pre steny a okná resp. nábytok. Program po zadávaní typov hňed prepočitava krivku dozvuku.
5. Dôležité je vedieť,že červená krivka je dozvuk v miestnosti pred aplikáciou akustických panelov a modrá krivka je po aplikácii,keď dosadíme ich typy a množstvá.
6.Po vyplnení stávajúcej situácie v interiéri prikročíme k navrhovaniu typov a množstva absorbérov alebo inak akustických panelov. Na grafe by mala byť červená čiara udávajúca súčasný dozvuk v miestnosti. Akonáhlepod absorbermi na pravom rozkklikávacfom menu vyplníme niektory typ panelov a dosadíme ich množstvo v m2 objaví sa modrá čiara udávajúca dozvuk po aplikácii vybraných panelov.
7. tlačitko + nám dovolí pridávať viac typov panelov pokiaľ potrebujeme aplikovať rôzne typy. Typy panelov sú radene podľa spôsobu aplikácie /stena ,strop/ ,typu panelov ,ktoré dôsledne vyplníme aj s množstvami. Hneď sledujeme aj vysledok na grafe. Ideálne je ke%d sa nám podarí dostať modrú krivku medzi dve sive krivky s predpísanými hodnotami.
8. Vždy je problém dostať krivku pri nízkych frekvenciách na požadované hodnoty /125 a 250 Hz./ Buď pretlmíme výšky alebo nám basy dunia. Preto na toto používame basstrapy,ktoré selektívne sťahujú tieto hodnoty dole alebo robíme kompromis.
9. Kalkulačka Vám pošle výsledok v PDF formáte na Váš email ak potrebujete...
10. Je potrebné uviesť,že výsledok je orientačný a presné hodnoty sa buď merajú na mieste alebo simulujú na špeciálnych programoch. Je možne ale uviesť,že presnosť je pre súkromný sektor dostatočná .
Cenová kalkulácia
Zvýraznené položky sú povinné.
Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním Vašich osobných údajov.