Ako porovnať kvalitu akustických materiálov?
Poznáme rôzne parametre na posúdenie kvality akustických materiálov z hľadiska zvukovej pohltivosti.
Uvedieme si ich, ale ktorý je ten pravý a najvernejší?
Ukazovatele zvukovej pohltivosti
Zvuková pohltivosť sa meria pomocou súčiniteľa zvukovej pohltivosti alfa (α), ktorá nadobúda hodnoty od 0 do 1,00. Pričom 0, predstavuje nulovú pohltivosť ( absolútnu ozvenu ) a 1,00 absolútnu pohltivosť dopadajúceho zvuku. Tento súčiniteľ sa používa k stanoveniu všeobecných používaných ukazovateľov zvukovej pohltivosti.
Stupeň zvukovej pohltivosti (αW)
Alfa W, alebo αW sa vypočíta podľa normy ISO 11654 z praktického súčiniteľa zvukovej pohltivosti αp pri štandardných frekvenciách a porovnáva s kontrolnou krivkou.
Ekvivalentná zvuková absorpčná plocha (At)
Zvuková pohltivosť ostrovčekov a prepážok sa meria pomocou ekvivalentnej zvukovej absorpčnej plochy At vyjadrenej v m² na objekt. Hodnoty At sa merajú podľa normy ISO 354. Jedná sa o plochu fiktívneho pohlcujúceho povrchu αW = 1,00, ktorý by absorboval rovnaké množstvo zvuku ako testovaný ostrovček alebo prepážka.
Triedy zvukovej pohltivosti
Medzinárodná norma ISO 11654 člení vlastnosti pohltivosti zvuku do päť tried od A do E. Hodnoty αp sú porovnávané s radou pevných referenčných kriviek. Rozsah medzi referenčnými krivkami je široký, takže triedy zvukovej pohltivosti sú len hrubým indikátorom pohlcovania zvuku. Veľa kazetových stropných podhľadov ponúka triedu zvukovej pohltivosti A.
Koeficient redukcie hluku (NRC)
Koeficient redukcie hluku (NRM) sa počíta podľa normy ASTM C423 a poskytuje hodnotenie pohlcovania zvuku v podobe jediného čísla (vyššie hodnoty sú lepšie). Je to matematický priemer meraného koeficientu pohlcovania zvuku pri frekvenciách 250, 500, 1000 a 2000 Hz. Koeficient NRC udáva rovné meranie vo frekvenčnom rozsahu, čo znamená, že nie je tak presné ako αw.
Ako porovnať kvalitu akustických materiálov najlepšie jednou hodnotou?
Máme dve hodnoty, ktoré sa často používajú na vyjadrenie kvality.
- NRC (koeficient redukcie hluku)
- stupeň zvukovej pohltivosti alfa w,
Pozrime sa na rozdiel a ktorá hodnota je presnejšia...
Kvalita akustického produktu je daná predovšetkým jeho akustickými vlastnosťami. Na vyjadrenie tejto kvality pri produktoch na zníženie dozvuku v priestorovej akustike používame NRC (koeficient redukcie hluku), ktorý je priemer toho, koľko zvuku je absorbované na 4 špecifických frekvenciách. Tieto frekvencie sú 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz a 2000 Hz. Dôvodom pre výber týchto konkrétnych frekvencií je, že sa nachádzajú vo frekvenčnom rozsahu ľudskej reči a bolo by ľahké predpokladať, že by malo byť dôležitejšie sledovať ich v porovnaní s inými frekvenciami zvuku nad alebo pod nimi.
Nie je to celkom pravda. Dobrá vec na hodnote NRC je, že je relatívne ľahké porovnávať rôzne produkty a rýchlo získať približnú predstavu o absorpcii produktu.
Negatívne aspekty príliš jednoduchého zjednodušenia spočívajú v tom, že hlavným dôvodom, prečo chcete do svojej izby pridať produkty pohlcujúce zvuk, je to, že chcete, aby v nej bolo lepšie prostredie. Chcete, aby bola tichšia s menším hlukom v pozadí, chcete, aby sa o vás dalo ľahko počuť, aj keď by miestnosť mala byť preplnená ľuďmi a chcete v nej zostať relatívne dlhú dobu bez toho, aby ste sa nenormálne unavili, točili sa vám hlava alebo ste skončili silnou bolesťou hlavy.
– Prepáčte, že to hovorím, ale nemôžete to všetko vyčítať z čísla, ktoré je priemerom zvukovej absorpcie 4 konkrétnych frekvencií.
Spoliehať sa len na špecifickú absorpciu štyroch jednotlivých frekvencií je ako merať, kto má najvyššiu rýchlosť na 10 km, 20 km, 30 km a 40 km maratónu, vypočítať z nich priemer a víťazom by sa stal bežec s najvyšším priemerom. Keď už nič iné, hádam by v cieli čakalo oveľa menej ľudí.
Pozrite sa na graf znázorňujúci absorpciu na rôznych frekvenciách, aby ste to vysvetlili podrobnejšie.
Vyššie uvedený graf znázorňuje absorpciu zvuku produktu s NRC 0,80, čo je celkom dobré. Ale absorpcia pri 125 Hz je len 0,06 a krivka je dosť strmá od 125 Hz do 500 Hz. Ak navrhujete kanceláriu, kde chcete mať dostatočnú absorpciu, aby ste sa postarali o hluk pozadia z HVAC, počítačov a iných elektronických zariadení, musíte pridať pomerne veľa tohto produktu, aby ste to dosiahli. V praxi by to znamenalo, že musíte pokryť nielen strop, ale aj steny, čo bude dosť drahé. Okrem toho existuje značné riziko, že miestnosť bude nadmerne absorbovaná a pri vstupe do nej by bol pocit, že miestnosť je „mŕtva“.
Predstavte si, že sa rozhodnete použiť tento produkt
NRC tohto produktu je 0,75, čo je menej ako u predchádzajúceho produktu, hlavne kvôli jeho menšej absorpcii pri vyšších frekvenciách, ale absorpcia pri 125 Hz je 0,32, čo je viac ako 5-krát viac ako u predchádzajúceho produktu .
To by znamenalo, že potrebujete iba 1/5 tohto produktu, aby ste dosiahli rovnakú absorpciu pri 125 Hz v porovnaní s iným produktom. Nižšie náklady a menšie riziko, že miestnosť bude mŕtva.
Nasledujúci príspevok vysvetlí európsku verziu NRC, stupeň zvukovej pohltivosti alfa w a zvukové triedy AE.
Rovnako ako ASTM má svoju terminológiu, ako vyjadriť absorpciu materiálov a ako ju definovať, dostala ju aj medzinárodná normalizačná organizácia ISO.
Keď ASTM hovorí o NRC na vyjadrenie absorpcie zvuku materiálu, ISO hovorí o triede zvuku a stupni zvukovej pohltivosti alfa w
Rovnako ako NRC, alfa w je vypočítaný priemer schopnosti materiálu absorbovať zvuk v rozsahu frekvencií.
Zatiaľ čo NRC je aritmetický priemer absorpcie v štyroch špecifických frekvenciách, v ISO 1654 sa praktická absorpcia počíta v oktávových pásmach 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz a 4000 Hz. Praktický absorpčný koeficient je aritmetický priemer 1/3 oktávových pásiem, ktoré majú každú a jednu z týchto frekvencií oktávových pásiem ako svoju strednú frekvenciu. Praktické koeficienty absorpcie v daných oktávových pásmach sa potom porovnajú so sadou referenčných kriviek v krokoch po 0,05, pričom maximálny záporný súčet odchýlok nesmie presiahnuť 0,10. Vážené alfa je potom absorpcia referenčnej krivky pri 500 Hz. Asi zložité pre niekoho...
Dôvodom na výpočet praktickej absorpcie je to, že to uľahčuje porovnanie s referenčnou krivkou a dôvodom na prekonanie všetkých problémov s výpočtom priemerov súborov frekvencií je jednoducho to, že vám to poskytne presnejšiu praktickú absorpciu. Chcete využiť čo najviac dostupných údajov, ktoré máte.
väčšina architektov sa spolieha na tieto normy, aby im dala najvhodnejšie produkty pre ich projekt. Väčšina architektov robí veci tak jednoduchými, ako je len odkaz na zvukové triedy A -E, ako na obrázku nižšie.
Tieto zvukové triedy sú definované podľa toho, akú referenčnú krivku má výrobok a v ktorom sektore sa nachádza, kde A je najvyššia trieda a E najnižšia.
Všimnite si, že trieda zvuku vôbec neberie do úvahy absorpciu pod 250 Hz. To nie je náhoda.
V predchádzajúcom príspevku o NRC sme celkom jasne uviedli, že je dôležité mať plochú absorpčnú krivku v rámci celého frekvenčného rozsahu vrátane 125 Hz, ale dostatočne dobrú absorpciu už od 125 Hz až po 4 000 Hz je ťažké a je ich málo. absorbéry, ktoré to skutočne dokážu.
Myslím tým, že moderné štandardy akustiky miestností (ako švédsky SS25268_2007) hovoria, že čas dozvuku pri 125 Hz v miestnosti, kde trávite podstatnú časť dňa, ako je kancelária, izba pre pacientov v nemocnici, učebne atď. nesmie presiahnuť čas dozvuku pri 250 Hz viac ako 0,1 alebo niekedy 0,2 sekundy.
Ak stále chcete mať absorbér A, ktorý má minimálnu absorpciu 0,7 pri 250 Hz, vo väčšine bežných zariadení uvedených vyššie musíte mať absorpciu pri 125 Hz aspoň 0,55 a s najväčšou pravdepodobnosťou viac ako 0,60 na splnenie požiadaviek normy, čo zase znamená, že potrebujete mať plochú krivku absorpcie v celom frekvenčnom rozsahu.
Ako príklad nižšie uvedený graf ukazuje absorpčnú krivku pre jeden z najbežnejšie používaných obkladových stropov
Čierna bodkovaná krivka je s hĺbkou dutín 50 mm a červená krivka s hĺbkou dutín 200 mm (ideálna situácia).
Inštalácia s dutinou 50 mm je absorbér triedy B s váženým alfa w 0,70, zatiaľ čo inštalácia s dutinou 200 mm je absorbér triedy A s pôsobivým váženým alfa 0,95, ale pozrite sa na absorpciu pri 125 Hz. Je to len 0,50, čo zjavne nestačí na splnenie požiadaviek normy.